Rajbazenov.sk
Sme dodávateľ bazénov a bazénových technológií. Na našom e-shope rajbazenov.sk nájdete všetko pre bazény.
S príchodom chladného počasia treba bazén chrániť, ale ako začať? Máme pre Vás pár tipov, s ktorými zaručene neurobíte krok vedľa!
Riadime sa pravidlom, že bazén by sa mal zazimovať v čase, keď denné teploty klesnú stabilne pod 10 - 15 C° a zároveň nočné teploty klesajú pod 5 °C.
ODSTRÁNENIE VŠETKÉHO PRÍSLUŠENSTVA
Prvým krokom v procese zazimovania bazéna je odstrániť všetko príslušenstvo bazéna:
ODSTRÁNENIE NEČISTÔT Z BAZÉNA
Odstráňte všetky nečistoty z bazéna pomocou sieťky (listy, hmyz,...) a bazénového vysávača, ktorý zachytí všetky čiastočky z dna bazéna a stien. Vďaka dôkladnému vyčisteniu zabezpečíte, že vo vode sa v nasledujúcich mesiacoch nebudú tvoriť plesne, riasy a baktérie.
TIP: Vyčistite bazénovú linku, aby sa v nasledujúcej kúpacej sezóne neobjavili nežiadúce čierne alebo žlté pruhy.
ÚPRAVA pH VODY, CHLÓRU A ZAZIMOVACÍ PRÍPRAVOK
Hodnota pH vody je základným a jedným z najdôležitejších meraných prvkov vo vode, ktorý by sa mal pohybovať na úrovni 6,8 - 7,4.
Na úpravu pH odporúčame prípravky:
Hodnota chlóru by mal byť na úrovni 0,3 - 0,5 mg/l. Úroveň a stabilitu chlóru upravíte prípravkami:
Zazimovací roztok slúži na zabránenie tvorby vápenatých usadenín a taktiež množeniu mikroorganizmov či plesní. Do bazénu dávkujeme prípravok podľa objemu vody a necháme aspoň 4 -6 hodín prefiltrovať. Nakoniec preperieme filter spätným preplachom, aby v ňom nezostali nečistoty, ktoré môžu začať plesnivieť.
Zazimovač neslúži ako nemrznúca zmes, ale účinne dezinfikuje a stabilizuje vodu proti vzniku vodných rias!
ODPUSTENIE VODY
V zime by mala byť hladina vody znížená 5 - 10 cm pod bazénový prvok ( tryska, svetlo, protiprúd,...), ktorý sa nachádza v bazéne najnižšie. Odpojte filtráciu, čerpadlo, hadice a odstráňte z nich prebytočnú vodu a na ústia použite zátky. Je veľmi dôležité, aby dovnútra neprenikla voda, predídeme tak zbytočnému poškodeniu bazénovej technológie kvôli zamrznutiu. Ak je v bazéne umiestnené podsvietenie treba ho demontovať. Bazénovú vodu nie je potrebné úplne vypustiť.
Ďalším výrazným pomocníkom pri zazimovaní sú tzv. zimné dilatačné plaváky, ktoré zabránia rozpínaniu ľadu a tým chránia fóliu bazéna. Viac o dilatačných plavákoch sa dozviete tu: Dilatačné plaváky.
Umiestnenie plavákov sa odporúča:
TIP: Koľko plavákov potrebujeme?
PREKRYTIE BAZÉNA
Ak nie je Váš bazén prekrytý zastrešením je posledným krokom ako ochrániť vodu pred mrazom nasadenie zimnej plachty. Chráni tak vodu ako aj konštrukciu bazéna. Okraje plachty musíte poriadne zaťažiť, aby plachtu neodvial silný vietor alebo sa pod plachtu nedostal sneh.
Medzi vodu a prikrývku je vhodné umiestniť nafukovací vankúš alebo PET fľaše, ktoré zviažete dokopy a rozmiestnite ich po hladine, aby voda nezamrzla a neprilepila sa na plachtu.
ZAZIMOVANIE NADZEMNÝCH BAZÉNOV
Zazimovanie bazénov z PVC je oveľa jednoduchšie. Bazén vypusťte, umyte, osušte a uložte na suché miesto, kde nemrzne. Filtrácia sa musí vypustiť, vyčistiť od usadených nečistôt. Taktiež ju odporúčame skladovať na suchom mieste s teplotou od 5 - 30 °C.
ZAZIMOVANIE BAZÉNOV SO SLANOU VODOU
Ak máte slanú vodu v bazéne, nezabudnite odpojiť aj prístroj na elektrolýzu slanej vody a vyčistiť elektrolytickú celu na solinátore. Sondy automatického dávkovača vložte do držiaka s roztokom pre skladovanie sond (môžete použiť destilovanú vodu) a umiestnite ich na teplé miesto. Ponorené musia byť až do jari kedy sondy znova namontujete.
Správnym zazimovaním bazéna ochránite nielen bazén, ale budete mať aj značne uľahčenú prácu pri jeho znovu uvedenia do prevádzky pred nasledujúcou kúpacou sezónou.