Rajbazenov.sk
Sme dodávateľ bazénov a bazénových technológií. Na našom e-shope rajbazenov.sk nájdete všetko pre bazény.
Možno si myslíte, že je ešte príliš skoro na to, aby ste uvažovali o bazéne, ale čím skôr dostanete svoj bazén do letnej rovnováhy...tým viac zábavy si užijete. Keď sa už nočné teploty nedostávajú pod bod mrazu a teplota vody je viac ako 10 stupňov je ten správny čas pustiť sa do opätovnej prevádzky bazénu. Čo by ste teda mali urobiť ako prvé, aby bol váš bazén na jar pripravený na plávanie? Tu sú naše najlepšie tipy, ako dostať váš bazén po zime do top formy.
Príprava okolia bazéna
Odstráňte lístie a nečistoty - na čistenie okolia bazéna použite mäkkú metlu alebo záhradnú hadicu. Nahromadené lístie, vetvičky a iné nečistoty môžu skončiť vo vode vášho bazéna, takže je najlepšie to najskôr vyriešiť. Kontrola bazénového vybavenia - skontrolujte bazénové čerpadlo, filter a ďalšie vybavenie, či nevykazuje známky opotrebovania alebo poškodenia. Vyhľadajte praskliny na veku čerpadla, uistite sa, že všetky zátky sú neporušené a overte, či je filtračný systém v dobrom funkčnom stave. Je tiež vhodný čas namazať tesniace krúžky a tesnenia mazivom na tesnenie bazéna, aby sa zabránilo úniku. Uskutočnenie týchto počiatočných krokov pomáha nielen pri udržiavaní integrity vášho bazéna, ale tiež pripravuje pôdu pre čistejšie a bezpečnejšie prostredie bazéna. Okamžitým riešením akýchkoľvek problémov môžete predísť závažnejším problémom, čo vám ušetrí čas a dodatočné náklady.
Vyčistenie bazéna
Odstráňte listy, konáre a iné nečistoty z vody, ktoré sa mohli nahromadiť počas zimy. Veľké nečistoty odstránime pomocou sieťky tak, aby nedošlo k upchatiu zberača (skimmera) a tým odtoku vody z bazéna. Odstránime všetky vápenaté usadeniny a znečistenie na okrajoch a stenách bazéna. Dokonalého vyčistenia dosiahneme iba s prostriedkami na to špeciálne vyvinutými. Na čistenie použite gumené rukavice, keďže sa jedná o silné koncentráty. Steny a dno čistíte priamo v bazéne, kde aj pri úplnom vypustení stojíte v pár centimetroch vody, preto si zaobstarajte gumáky, ideálne pracovné. Dajte pozor na gumáky s farebnou podrážkou, tie by mohli na dne zanechať nepekné škvrny, ktoré sa ťažko odstraňujú. Na čistenie stien a dna bazéna odporúčame použiť prípravok Compactal kyslý čistiaci prípravok určený na odstránenie vápenatých sedimentov, rias, zafarbení od hrdze a tvrdých usadenín, ktorý je možno podľa potreby riediť vodou. Upozornenie: na čistenie použite špongiu alebo jemnú kefu. Prípravok nenechajte zaschnúť. Pri silnom znečistení celý postup opakujeme. Materiály citlivé na kyseliny, ako je mramor, smalt, chróm alebo oceľ, chráňte pred postriekaním. Koncentrovaný prípravok nesmie vniknúť do kanalizácie.
Napustenie vody
Aby pri napúšťaní bazéna voda nepenila, musíme všetky čistené plochy dôkladne opláchnuť čistou vodou. Dôležité je tiež, aby sme na čistenie používali iba vyššie uvedené prostriedky a vyvarovali sa použitiu čistiacich prostriedkov určených pre domácnosť. Tieto prostriedky môžu obsahovať látky, ktoré nebude možné v budúcnosti z bazénovej vody odstrániť a nedosiahneme teda požadovanú kvalitu čistoty vody.
Zapojenie filtrácie
Po vyčistení bazéna zapojíme filtračné zariadenie, tepelné čerpadlo alebo solárny ohrev. Ak je piesok vo filtrácii starší ako dva roky odporúčame ho vymeniť. Uistite sa, že všetky spoje sú tesné a že veko čerpadla je správne utesnené, aby sa zabránilo úniku vzduchu. Pieskovú filtráciu treba pred začiatkom sezóny vyčistiť pomocou funkcie prepierania. Po zapojení technológií môžete začať s dopúšťaním bazéna.
Úprava vody
Teraz začneme s úpravou vody.
Zmeriame hodnotu pH a pomocou prípravkov pH mínus , prípadne pH plus ju
upravíme na požadovanú hodnotu 7,0 až 7,4. Zvlášť opatrní buďte pri napúšťaní
studňovou vodou, vtedy sa odporúča použiť prípravok Stabilizátor tvrdosti brániaci
tvorbe usadenín na stenách a dne bazéna a tvorbe minerálnych zafarbení a
zákalov tým, že na seba viaže ióny vápnika, železa, mangánu a medi a zaručí vám
pri pravidelnej starostlivosti priezračne čistú vodu počas celej sezóny. V
priebehu nasledujúcich 2 dní treba ešte dôkladne zachlórovať vodu
prostredníctvom špeciálneho prípravku Chlór štart alebo Chlór šok, pri
bezchlórovej úprave prípravkom Oxi šok. Šokovanie drasticky zvyšuje hladinu
chlóru na krátku dobu, čím zabíja všetky pretrvávajúce baktérie a riasy. Tento
proces tiež pomáha rozkladať všetky organické nečistoty a zanecháva vodu v
bazéne žiarivo čistú. Počas prvých 24 až 48 hodín od napustenia by mala
filtrácia bežať nepretržite. To pomáha dôkladne cirkulovať šokové ošetrenie a
odfiltrovať akékoľvek častice alebo nečistoty.
Pravidelne kontrolujte kôš skimmeru a zbavujte ho nečistôt. Upchatý kôš skimmeru môže brániť prietoku vody a znižovať účinnosť vášho filtračného systému. Sledujte tlakomer filtra. Výrazné zvýšenie tlaku naznačuje, že je čas vyčistiť alebo prepláchnuť filter, či už máte pieskový filter alebo kartušový filter. Potom, čo bol váš bazén šokovaný a filtračný systém bol spustený, je dôležité vykonať záverečný test vody. Použite spoľahlivú súpravu na testovanie vody na kontrolu pH, hladiny chlóru, celkovej alkality a tvrdosti vápnika. Tieto testy potvrdzujú, že voda vo vašom bazéne je správne vyvážená a bezpečná pre plavcov. Pravidelne meriame hodnoty pH a obsah chlóru (príp. aktívneho kyslíka) a odporúčané hodnoty udržujeme. Správne vyvážená voda poskytuje nielen bezpečnejší a príjemnejší zážitok z plávania, ale tiež pomáha chrániť povrchy a vybavenie vášho bazéna pred poškodením.
Či už zvažujete inštaláciu nového bazéna alebo potrebujete odbornú radu pri údržbe toho súčasného, náš tím je pripravený vám pomôcť.
Život je rušný a niekedy aj stresujúci a mám...
Správna teplota, nálada, sp...
Aby ste si naplno užívali bazén alebo víri...