Rajbazenov.sk
Sme dodávateľ bazénov a bazénových technológií. Na našom e-shope rajbazenov.sk nájdete všetko pre bazény.
Hoci len nedávno sme si užívali horúce letné dni, čas je neúprosný a už tu máme jeseň. Bazénová sezóna je teda za nami a práve teraz je potrebné, aby ste váš bazén zazimovali správne. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o rýchly proces, ktorému netreba venovať veľa pozornosti, opak je však pravdou, a preto vám poskytneme malý návod ako na to.
Častokrát sa stáva, že niektorí ľudia vypustia vodu v bazéne úplne, niektorí ju zase vypustia príliš málo a niektorí vôbec. Treba si však uvedomiť, že pokiaľ máte fóliový bazén, tak práve nesprávnym zazimovaním si fóliu v bazéne poškodzujete. Pôsobením mrazu fólia trpí, a preto sa jej musíme snažiť zimné obdobie čo najviac uľahčiť. Plastové a plechové bazény takisto nie sú výnimkou.
Základom je vypustenie vody pod trysky. Prečo pod trysky? Pretože bazénové trysky sú komponentom, ktorý sa v bazéne montuje najnižšie. Ak sa voda nachádza pod nimi, nemá sa ako dostať do potrubia a v dôsledku mrazov spôsobiť škodu - roztrhnutie potrubia. Veľmi dôležitým krokom je využitie tzv. zimných dilatačných plavákov. Ľudia si ich často nahrádzajú fľašami s pieskom alebo vodou, ale tu je veľmi otázne či tento typ náhrady plní aj svoj účel.
Pýtate sa na čo takéto zimné plaváky slúžia? Pomáhajú chrániť fóliu a steny bazéna pred prasknutím, prípadne iným poškodením. Ich veľkou výhodou je, že vám vydržia veľa rokov. Stačí ich len jednoducho na jar uskladniť v garáži a na zimu opäť vybrať a použiť. Tu však práca nekončí, takisto odporúčame do vody naliať zazimovací prípravok - zazimovač, ktorý slúži na to, aby zostatok vody v bazéne chránil pred enormným vznikom rias, a tým pádom vám na jar uľahčuje prácu pri čistení bazéna.
Poďme sa však pozrieť aj na technológiu, ktorej treba takisto venovať dostatočnú pozornosť. Na zimu treba bazénovú technológiu riadne poodpájať a z potrubí a zo všetkých ďalších komponentov povypúšťať zostatkovú vodu. V prípade, ak je váš bazén vybavený automatickým dávkovačom na chémiu, jeho súčasťou sú aj sondy. Hovoríme napríklad o pH sonde, chlórovej sonde alebo sonde na slanú vodu. Tie je potrebné správne uskladniť a to tak, že ich ponoríte do nádobky s destilovanou vodou a v priebehu zimy vodu dolievate, aby sonda nevyschla.
Takisto je potrebné pripomenúť, že deti veľmi radi skúšajú nové veci. A čo je lepšie než domáce klzisko? Aby sme však predišli zraneniam väčším ako len obité kolená, odporúčame zaobstarať zimnú plachtu, ktorá chráni deti pred tým, aby do bazéna v zime spadli. Zimná plachta je vďaka napínakom pochôdzna, takže sa nemusíte báť, že by sa deti cez ňu prepadli. Do úvahy prichádza využiť ju aj ako trampolínu, ale to im radšej nehovorte. :)
Ak ste tieto všetky kroky zvládli, váš bazén je pripravený na zimu a vy si môžete užívať chvíle oddychu.
Ak ste však z tých, ktorí si radšej zavolajú odborníkov, tak sa už teraz tešíme na váš telefonát a dohodneme si termín zazimovania vášho bazéna!
S príchodom chladného počasia treba bazén chrániť, ale ako začať? Máme pre...
Zadovážili ste si bazén a tešíte sa, že v ňom strávite horúce dni? V te...
Nechcete meniť estetiku prostredia na vašej záhrade či terase? Máte radi p...